27 listopada 2024 roku Teatr Capitol w Warszawie gościł finałową galę trzeciej edycji Mother and Child Startup Challenge – jednego z najważniejszych wydarzeń w branży medyczno-technologicznej. Organizatorem konkursu był Instytut Matki i Dziecka we współpracy z partnerskimi szpitalami. Celem tej inicjatywy jest promowanie innowacji w obszarze zdrowia kobiet i dzieci oraz tworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy między środowiskiem medycznym a sektorem nowych technologii.
Polska innowacja na podium
Nagrodę główną, czyli pilotażowe wdrożenie rozwiązania w szpitalach partnerskich, zdobył projekt UES – Ultra Echo Scan. Ten nowatorski system jest oparty na technologii SaaS i wspiera diagnostykę płodu oraz noworodka, umożliwiając wykrywanie wrodzonych wad serca (WWS) już na etapie badań ultrasonograficznych. Jury doceniło skalowalność i niski koszt wdrożenia, które mogą uczynić rozwiązanie globalnym standardem w badaniach przesiewowych noworodków.
– Innowacyjne rozwiązania z zakresu algorytmu sztucznej inteligencji znacząco ułatwiają pracę personelu medycznego. Jak wiemy AI wykorzystywana jest do badań obrazowych czy porządkowania danych, ale coraz częściej jest także w stanie wspomóc procesy diagnostyczne. Dużą zaletą zwycięskiego projektu jest jego prostota i intuicyjność. Wstępne badanie pulsoksymetryczne uzupełnione badaniem UES pozwala na szybkie i kompleksowe sprawdzenie, czy u nowonarodzonego dziecka występują wrodzone wady serca. Jestem przekonany, że znacząco wpłynie to na szybkość wykrywania wad i podejmowania prawidłowego leczenia – podkreślał dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor naczelny Instytutu Matki i Dziecka.
Nagroda Publiczności i wyróżnienia
Tegoroczna edycja wprowadziła również nowość w postaci plebiscytu publiczności. Internauci zdecydowali, że ich faworytem jest projekt neendu – domowy system monitorujący zdrowie noworodków, mający na celu wczesne wykrywanie objawów zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
Dodatkowo organizatorzy i partnerzy konkursu wyróżnili kilka obiecujących projektów: Uhura Bionics, Semi Robotics, SynDiag, Aptamedica i FunkBIOTICS, oferując im wsparcie mentorskie oraz szereg nagród, takich jak kredyty chmurowe, konsultacje eksperckie i mentoring biznesowy. Wśród fundatorów nagród znalazły się m.in. EIT Health, OVHcloud, Consonance oraz WKB Lawyers.
Kreujemy innowacje na światowym poziomie
W tegorocznej edycji uczestniczyli innowatorzy nie tylko z Polski, ale także z USA, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. Zgłoszone projekty obejmowały szeroki zakres tematów, od diagnostyki medycznej po nowoczesne zarządzanie placówkami zdrowotnymi. Eksperci z dziedzin medycyny, biotechnologii oraz zarządzania i inwestycji oceniali je pod kątem innowacyjności, potencjału praktycznego oraz wpływu na codzienną praktykę kliniczną. Poziom konkursu był niezwykle wysoki, co – jak podkreślają organizatorzy – uczyniło wybór laureata szczególnie trudnym. Co warto podkreślić, nowością tegorocznej edycji było otwarcie gali finałowej dla publiczności. Dzięki rejestracji online, każdy zainteresowany mógł obejrzeć prezentacje finalistów i wziąć udział w dyskusjach dotyczących przyszłości ochrony zdrowia.
Mother and Child Startup Challenge to coś więcej niż konkurs. To platforma dla technologii, które mogą zmienić standardy opieki zdrowotnej. Nie tylko zwycięskie projekty, ale także te z finałowej dziesiątki, mają potencjał do realnego zastosowania w praktyce klinicznej, wpływając na poprawę diagnostyki i leczenia zarówno w Polsce, jak i na świecie. Finał trzeciej edycji pokazał, jak wiele możliwości niesie ze sobą synergia medycyny i nowoczesnych technologii, a późniejsze dyskusje wskazały obszary, nad którymi można wciąż jeszcze popracować. Gratulujemy wszystkim laureatom i z niecierpliwością czekamy na kolejne innowacje w przyszłych edycjach!
AI szturmem zdobywa medycynę. Jakie możliwości otwiera to dla pacjentów?
W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji coraz częściej mówi się, że kluczowym elementem rozwoju staje się sztuczna inteligencja (AI)....
Health Tech of the Week: Z myślą o mamach i dzieciach – 10 startupów, które chcą zrewolucjonizować opiekę medyczną
Inicjatywa Health Tech of the Week powstała, aby promować interesujące polskie i międzynarodowe rozwiązania, które mają szansę zrewolucjonizować...
Konkurencja „łapie się za głowę”, czyli o tym, co wyróżnia polskie MedTechy
Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią rozmowy z Aleksandrem Kłóskiem z funduszu Venture Capital YouNick Mint. Tym razem ekspert podzielił się...