Inicjatywa Health Tech of the Week powstała, aby promować interesujące polskie i międzynarodowe rozwiązania, które mają szansę zrewolucjonizować rynek medyczny, a tym samym wpłynąć na zdrowie i komfort tysięcy osób. Podobna idea przyświeca twórcom konkursu Instytutu Matki i Dziecka „Mother and Child Startup Challenge”. 

 

Mother and Child Startup Challenge to prestiżowy, międzynarodowy konkurs organizowany przez polski Instytut Matki i Dziecka we współpracy ze szpitalami. Łączy on państwowe podmioty medyczne z sektorem prywatnym w celu zrewolucjonizowania usług medycznych. Inicjatywa ma na celu promowanie kreatywności oraz wspieranie rozwoju innowacji w obszarze zdrowia kobiet i dzieci. W tej edycji 51 firm z całego świata konkuruje o możliwość wdrożenia swoich innowacyjnych pomysłów w 6 publicznych szpitalach na terenie Polski. Zgłoszono innowacje dotyczące diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorób kobiecych oraz schorzeń związanych z ciążą i połogiem, a także w każdej dziedzinie pediatrii. Nie zabrakło również rozwiązań mających na celu usprawnienie procesów administracyjno-organizacyjnych szpitali.

Celem inicjatywy jest nie tylko wyróżnienie najlepszych pomysłów i wsparcie ich twórców. Konkurs stanowi także szansę na znalezienie odpowiedzi na wiele problemów i wyzwań trapiących system opieki zdrowotnej. W poprzednich edycjach uczestnicy pochylali się nad kwestiami takimi jak: nadmiar informacji, braki kadrowe, zbyt krótki czas trwania wizyt lekarskich, a także nad powszechnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak rak szyjki macicy czy depresja i zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży.

Uczestnicy prezentują swoje rewolucyjne pomysły i produkty przed wybitnymi autorytetami medycznymi oraz ekspertami z dziedziny biznesu. Dla startupów to niepowtarzalna okazja do uzyskania wsparcia finansowego, mentoringu oraz rozwoju działalności. Dla większych firm to możliwość przetestowania opracowanych rozwiązań w środowisku placówek medycznych.

Uczestnicy walczą nie tylko o nagrodę w postaci wdrożenia swoich innowacji w działających szpitalach, ale także o wsparcie merytoryczne i materialne. Konkurs stwarza również możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych oraz zdobycia nowych umiejętności.

Poznając innowacyjne projekty, których celem jest poprawa opieki nad matkami i ich dziećmi, byłam pod wrażeniem rozwoju tego sektora i możliwości, jakie się przed nim otwierają.
Po kilkumiesięcznej analizie zgłoszonych projektów jury wybrało 10 najbardziej obiecujących innowacji, które z chęcią przedstawię także na łamach tego bloga.

 

Aptamedica 

Celem tego startupu jest stworzenie uniwersalnego analizatora do personalizacji skomplikowanych terapii, w tym leczenia sepsy na oddziałach intensywnej terapii.

Analizator umożliwia szybkie, tanie i precyzyjne oznaczenie stężenia markerów sepsy oraz leków przy łóżku chorego. Dodatkowo pozwala na bieżący monitoring stężenia podawanych leków, zwiększając tym samym efektywność leczenia i minimalizując ryzyko ciężkich powikłań.
 

EFM 

EFM stworzyło „Mudisocard”, układ pomiarowy dający możliwość rozszerzenia diagnostyki EKG. Dzięki niemu lekarze zyskają możliwość szybkiej, kompleksowej i nieinwazyjnej oceny stanu serca i płuc pacjenta.

W wyniku procesu telemedycznej analizy opartej o autorskie algorytmy system umożliwia natychmiastowe wskazanie chorób towarzyszących np. POChP czy niewydolności serca.

„Mudisocard” rejestruje trzy sygnały z ludzkiego ciała: EKG 3D (wektokardiografia), bioimpedancja 3D i osłuchiwanie klatki piersiowej (sygnał dźwiękowy).

  

FunkBIOTICS 

Spółka FunkBIOTICS, stworzyła „KARVADERM” – antyseptyczny opatrunek w formie membrany hydrożelowej. Wykorzystano w nim naturalne substancje takie jak, karwakrol i tymol, zapewniające skuteczną ochronę przeciwbakteryjną oraz chitosan, który stymuluje proces gojenia ran.

Produkt jest przeznaczony głównie do leczenia ran trudno gojących i zainfekowanych, ale może być stosowany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przyspieszenie procesu gojenia oraz poprawna estetyka zagojonej rany np. do leczenia ran pooperacyjnych, w medycynie estetycznej.

 

MEDVOICE 

MEDVOICE. to nie tylko narzędzie diagnostyczne, ale kompleksowa platforma wspierająca lekarzy w podnoszeniu jakości opieki i minimalizowaniu ryzyka błędów medycznych.

Platforma poprawia komunikację między lekarzem a pacjentem i redukuje czas poświęcany na czynności administracyjne. Dodatkowo oferuje takie funkcjonalności jak rekomendacje pytań, planów leczenia, przepisania leków oraz zlecenia badań. Zawiera też szablony do szybkiego kodowania ICD-10, funkcje transkrypcji, podsumowania wizyt w czasie rzeczywistym oraz integrację z systemami EHR.

NanoCarbon Group 

NanoCarbon Group stworzyło CardioGuard™ – koszulkę nano-EKG, pozwalającą na ciągłe i dokładne monitorowanie parametrów kardiologicznych matki i płodu. Dzięki CardioGuard™, kobiety w ciąży mogą być monitorowane w trybie ciągłym bez konieczności częstych wizyt w placówkach medycznych, co znacząco poprawia ich komfort i bezpieczeństwo.

Korzyści wynikające z zastosowania koszulki obejmują: precyzyjne i stabilne monitorowanie parametrów zdrowotnych o charakterystyce Holtera; łatwo dostępne i komfortowe użytkowanie w codziennych czynnościach oraz podczas aktywności fizycznej/rehabilitacji, a także integralność z kardiomonitorami i innymi systemami EKG dostępnymi na rynku.

 

Omnidermal Biomedics

Firma Omnidermal opracowała „WoundViewer”: pierwsze w pełni automatyczne, przenośne urządzenie do precyzyjnego pomiaru i klasyfikacji klinicznej ran przewlekłych. Urządzenie jest w stanie automatycznie zmierzyć ranę w 3D, sklasyfikować ją w trzech różnych skalach klinicznych (WBP, TIME i TEXAS) oraz poznać stopień jej zakażenia za pomocą obrazowania termowizyjnego.

Dodatkowo w urządzeniu zaimplementowano kompletny cyfrowy folder kliniczny oraz system API umożliwiający jego integrację z systemami informatycznymi szpitala.

  

Semi Robotics 

Flagowym produktem Semi Robotics jest FIDI, zautomatyzowany robot karmiący, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu większej niezależności osobom, które mają trudności z samodzielnym spożywaniem posiłków. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, FIDI jest w stanie dostosować się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Wyróżnia go pełna autonomia działania oraz przyjazny interfejs dotykowy. Robot jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na urządzenia wspomagające osoby starsze i niepełnosprawne.

 

SynDiag 

SynDiag opracował OvAi, oprogramowanie będące urządzeniem medycznym opartym na sztucznej inteligencji, którego celem jest wczesne diagnozowanie raka jajnika. W jego skład wchodzą: OvAi Focus, pozwalający na wykrycie torbieli jajników w obrazach USG oraz OvAi X, który wspomaga diagnostykę różnicową za pomocą tzw. wirtualnej biopsji. OvAi X przewiduje dokładną klasę histologiczną guza, dostarczając podstawowych informacji w sprawie leczenia.

OvAi X zostało potwierdzone klinicznie na 500 przypadkach i wykazało 79% dokładność przewidywania histologicznego – dla porównania ginekolodzy uzyskali w tym badaniu dokładność na poziomie 77%.

 

Ultra Echo Scan 

UES to oprogramowanie SaaS służące do analizy nagrań diagnostycznych z USG. Dokonuje analizy trzech podstawowych projekcji: automatycznie wykrywa prawdopodobieństwo Wrodzonych Wad Serca w badaniu UKG noworodków oraz wskazuje na obecność lub brak WWS.

Jest oparte na AI z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Posiada duży potencjał pod względem skalowalności i daje możliwość stosowania w badaniach przesiewowych noworodków na całym świecie, przy niskich kosztach implementacji.

 

Uhura Bionics 

Misją startupu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i przywracanie możliwości komunikacji poprzez nowatorskie rozwiązania – w tym „VOXFLOW AI”, zaawansowany wzmacniacz głosu oparty na technologii sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym poprawia i wzmacnia mowę użytkownika, umożliwiając swobodną komunikację nawet w przypadku całkowitej utraty głosu. 

Rozwiązanie jest dedykowane osobom o mowie atypowej: osobom z zaburzeniami głosu, takich jak laryngektomia, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane czy zespół Downa.

 

Kto zwycięży w tej edycji, dowiemy się już za miesiąc. Wszystkie te inicjatywy są jednak warte wyróżnienia i zaprezentowania szerszej publiczności. Z niecierpliwością będę przyglądała się ich dalszemu rozwojowi i temu co osiągną w kolejnych latach.


Zapraszam do dalszego śledzenia serii „Health Tech of the Week”, gdzie będziemy odkrywać więcej fascynujących historii z kręgu technologii medycznych, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej. Jeśli prowadzisz innowacyjny projekt z zakresu nowych technologii i medycyny lub chcesz polecić ciekawe rozwiązanie, zgłoś się do nas pod adresem: [email protected].